![PSX_20170912_131828.jpg](https://iporta.gr/wp-content/uploads/2017/09/PSX_20170912_131828.jpg)
«Στην Ελλάδα λείπει ένας κεντρώος προοδευτικός χώρος, ο οποίος θα παίρνει από παντού καλά και θα πετάει τα κακά. Το έχω πει επανειλημμένα ότι με ενοχλούν οι ορισμοί κεντροαριστερά, κεντροδεξιά. Ξέρω πόσο ο Σταύρος πιστεύει ότι οποιαδήποτε αναγέννηση του κέντρου θα προκύψει από την ενίσχυση της τοπικής αυτοδιοίκησης, γι αυτό είμαι πολύ ευχαριστημένος που εάν τελικά γίνει ο αρχηγός του νέου κόμματος θα δώσει μεγάλη σημασία στην τοπική αυτοδιοίκηση. Και φυσικά του το εύχομαι» δήλωσε ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης μετά τη συνάντησή του με τον Σταύρο Θεοδωράκη, ο οποίος πραγματοποιεί διήμερη επίσκεψη στην πόλη στο πλαίσιο της 82ης ΔΕΘ.