Αθλητικά/Αθλητισμό Ανοιχτή πόρτα

Eκεί όπου σέβονται τους ουραγούς…, του Γιώργου Αρκουλή

Spread the love

Γιώργος Αρκουλής

Η Ουέσκα είναι μια μικρή ποδοσφαιρική δύναμη στο ισπανικό πρωτάθλημα πρώτης κατηγορίας, στο οποίο μετέχει ως νεοφώτιστη. Η έδρα της -στην Αραγωνία- περιορίζεται σε ένα μικρό γήπεδο χωρητικότητας 6.500 θεατών. Αυτή η ταπεινή ομάδα βρίσκεται εδώ και καιρό στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, όμως μπορεί να ελπίζει, διότι γνωρίζει –διοίκηση, παίκτες, υποστηρικτές- ότι οι διαιτητές θα την σεβαστούν κι ας αντιμετωπίζει αντίπαλο χλιδάτο, με μεγάλο μπάτζετ και πλήθος ευρωπαϊκών τίτλων στην τροπαιοθήκη του.

Όλα αυτά δεν είναι τυχαία. Παρακολούθησα χθες από συνδρομητικό κανάλι τον αγώνα Ουέσκα – Σεβίλλης. Μιας Σεβίλλης, που έχοντας μείνει κάπως μακριά από τις θέσεις Ευρώπης, (υποτίθετο ότι) είχε καλή ευκαιρία να υποτάξει την ουραγό και κατώτερή της Ουέσκα, ώστε  να πλησιάσει. Αμ δε! Η γηπεδούχοι με μεγάλη αποφασιστικότητα κρατούσαν το 1-0 ως το τελευταίο πεντάλεπτο όταν ήρθε το 1-1. Για να ακολουθήσει στις καθυστερήσεις ένα δεύτερο σεβιλιάνικο γκολ, με τον σκόρερ λίγο οφσάϊντ σε μια πολύ μπερδεμένη και δύσκολη φάση. Ο διαιτητής, σεβόμενος τους γηπεδούχους, έκανε ηλεκτρονικό έλεγχο και δεν μέτρησε το κάλπικο γκολ. Οπότε, με θάρρος οι μαχητές της ουραγού, βγήκαν μπροστά και σημείωσαν –στο 98’- το γκολ της νίκης.

Αν επρόκειτο για αντίστοιχο ματς του ελληνικού πρωταθλήματος, θα ζούσαμε μια πολύ πικάντικη ατμόσφαιρα. Πρώτον, πολύ πιθανό να μέτραγε το γκολ οφσάϊντ που βόλευε το φαβορί. Δεύτερο η καθυστέρηση δεν θα ήταν προϊόν τιμιότητας. Και αν –λέμε τώρα- ο Έλληνας διαιτητής έδινε εννιά λεπτά  καθυστερήσεων, προφανώς θα το έκανε μήπως και υπάρξει μια ακόμη ευκαιρία στην μεγάλη ομάδα να πάρει τον αγώνα. Εκ του πονηρού δηλαδή. Το έχουμε ζήσει πολλές φορές (και είναι βέβαιο ότι θα το ξαναζήσουμε όσο οι υπεύθυνοι εμπιστεύονται ανίκανους ή πρόθυμους να μη σφυρίζουν 50-50%. διαιτητές)

Το χθεσινό παράδειγμα του αγώνα Ουέσκα – Σεβίλλης, μου θύμισε την διπλή αλλοίωση αποτελεσμάτων στους πρόσφατους αγώνες Κυπέλλου, ΠΑΟΚ-Πανιωνίου και Ολυμπιακού- Λαμίας. Δύο πέναλτι που δόθηκαν χάρισμα στα δύο φαβορί, δεν επέτρεψαν στις ομάδες που δικαιούνταν την πρόκριση να γιορτάσουν. Όσο για τους δύο διαιτητές; Νομίζω ότι έχουν βάλει πλώρη για τα καλά ώστε να αποκτήσουν το σήμα της ΦΙΦΑ (αν δεν το έχουν πάρει ήδη…)

* Το άρθρο απηχεί τις απόψεις του συντάκτη του.