Ανοιχτή πόρτα Κοινωνία - Ελλάδα - Οικονομία Πόρτα στην Πολιτική

Ποιοι διετέλεσαν ως Υπουργοί Εθνικής Άμυνας από το 1974 και μετά

Spread the love

Ευάγγελος Αβέρωφ: 24 Ιουλίου 1974 με Κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας 1974, Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή μέχρι το 1977 και με Κυβέρνηση Γεωργίου Ράλλη μέχρι τις Εκλογές 1981

Ανδρέας Παπανδρέου: από 21 Οκτωβρίου 1981 -25 Απριλίου 1986 όπου ήταν ταυτόχρονα και Πρωθυπουργός

Ιωάννης Χαραλαμπόπουλος: από 25 Απριλίου 1986- 2 Ιουλίου 1989 με Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου

Ιωάννης Βαρβιτσιώτης: από  2 Ιουλίου 1989-12 Οκτωβρίου 1989 με Κυβέρνηση Τζαννή Τζαννετάκη

Θεόδωρος Ντεγιάννης: από 12 Οκτωβρίου 1989-23 Νοεμβρίου 1989 με Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Γρίβα

Τζαννής Τζαννετάκης:   23 Νοεμβρίου 1989-13 Φεβρουαρίου 1990  με Οικουμενική Ξενοφώντα Ζολώτα

Θεόδωρος Ντεγιάννης : από  13 Φεβρουαρίου 1990 -11 Απριλίου 1990 με Οικουμενική Ξενοφώντα Ζολώτα

Ιωάννης Βαρβιτσιώτης: από 11 Απριλίου 1990 -13 Οκτωβρίου 1993  με Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Μητσοτάκη

Γεράσιμος Αρσένης: από 13 Οκτωβρίου 1993 -22 Ιανουαρίου 1996  με Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου και έπειτα  με Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη (1996)

Άκης Τσοχατζόπουλος: από 25 Σεπτεμβρίου 1996- 24 Οκτωβρίου 2001 με Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη

Γιάννος Παπαντωνίου: από 24 Οκτωβρίου 2001 -10 Μαρτίου 2004 με Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη

Σπήλιος Σπηλιωτόπουλος : από 10 Μαρτίου 2004 -15 Φεβρουαρίου 2006   με Κυβέρνηση Κώστα Καραμανλή

Βαγγέλης Μεϊμαράκης:  από 15 Φεβρουαρίου 2006 – 7 Οκτωβρίου 2009  με Κυβέρνηση Κώστα Καραμανλή

Ευάγγελος Βενιζέλος : από  7 Οκτωβρίου 2009 – 17 Ιουνίου 2011 με Κυβέρνηση Γεωργίου Α. Παπανδρέου

Πάνος Μπεγλίτης: από 17 Ιουνίου 2011- 11 Νοεμβρίου 2011 με Κυβέρνηση Γεωργίου Α. Παπανδρέου

Δημήτρης Αβραμόπουλος : από 11 Νοεμβρίου 2011 -17 Μαΐου 2012  με Κυβέρνηση Λουκά Παπαδήμου

Φραγκούλης Φράγκος:  από 17 Μαΐου 2012 – 21 Ιουνίου 2012  με Υπηρεσιακή κυβέρνηση Παναγιώτη Πικραμμένου

Πάνος Παναγιωτόπουλος:  από 21 Ιουνίου 2012-25 Ιουνίου 2013 με Κυβέρνηση Αντώνη Σαμαρά

Δημήτρης Αβραμόπουλος: από 25 Ιουνίου 2013 -3 Νοεμβρίου 2014 με Κυβέρνηση Αντώνη Σαμαρά 2012

Νίκος Δένδιας: από 3 Νοεμβρίου 2014-27 Ιανουαρίου 2015 με Κυβέρνηση Αντώνη Σαμαρά

Πάνος Καμμένος : από 27 Ιανουαρίου 2015-28 Αυγούστου 2015  με Κυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα

Ιωάννης Γιάγκος: από 28 Αυγούστου 2015 -23 Σεπτεμβρίου 2015  με Υπηρεσιακή κυβέρνηση Βασιλικής Θάνου

Πάνος Καμμένος: από 23 Σεπτεμβρίου 2015-13 Ιανουαρίου 2019 με Κυβέρνηση Αλέξη Τσίπρα

Ευάγγελος Αποστολάκης: από 15 Ιανουαρίου 2019 –

SHARE
RELATED POSTS
Λόγια τσεκουράτα, του Αλέξανδρου Μπέμπη
Stathis Panagiotopoulos
Το απύθμενο θράσος του Κώστα Σημίτη (και των ομοίων του), του Στάθη Παναγιωτόπουλου
Θλίψη μου προκαλούν…, του Γιώργου Πίτσου

Leave Your Reply

*
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.