Θύμισε Βελιγράδι!, του Γιώργου Αρκουλή

Spread the love

Γιώργος Αρκουλής

GREEK RESTAURANT – NEW YORK 253-17 NORTHERN BLVD

Παρακολουθώντας την διαδικασία του αγώνα Τότεναμ – Ολυμπιακού, σκέφτηκα μέσα μου «δόξα τω Θεώ» έρχεται επιτέλους νίκη, βλέποντας τα παλικαρόπουλα του «Θρύλου» να γονατίζουν στο ξεκίνημα την φημισμένη τους αντίπαλο. Και βέβαια να κλείνουν το πρώτο μέρος προηγούμενοι 2-1. Δυστυχώς, όμως, σε αυτό το παιγνίδι του «διαβόλου», ο σχεδιαστής έχει ορίσει υποχρεωτικά την ύπαρξη δεύτερου μισού σε χρόνο, οπότε προς το τέλος της αναμέτρησης, η αρχική ευχή, αντικαταστάθηκε με το «βόηθα Παναγιά», μια και δεν ήθελε πολύ να ξεφύγουν τα εγγλεζάκια και να πράξουν ό,τι –την ίδια ώρα- οι Γερμαναράδες της Μπάγερν στο Βελιγράδι: 0-6!

Η ήττα του περυσινού δευτεραθλητή Ολυμπιακού στο Λονδίνο, ήταν –μη γελιόμαστε- σχεδόν αναμενόμενη, αφού ο σκληρός Μουρίνιο είχε φωνάξει τους παίκτες και κοιτάζοντας στα μάτια τον αρχηγό (και αρχισκόρερ της Εθνικής) Χάρι Κέϊν ζήτησε πάση θυσία νίκη. Κάτι ήξερε ο Πορτογάλος, αφού πιθανή ήττα του χθες, θα έθετε σε κίνδυνο την πρόκριση στην επόμενη φάση –και βάλτε κάτω τα τεφτέρια σας να διαπιστώσετε τι θα συνέβαινε στο φινάλε με νίκη επί του Αστέρα στο Λιμάνι και ήττα (καθόλα λογική) των «πετεινών» στην Αρένα του Μονάχου…

Δυστυχώς, η ουσία ήταν πως ακόμη μία φορά η ομάδα του Πειραιά κατέρρευσε στο τέλος, κάτι που είχε συμβεί και στον αγώνα του Βελιγραδίου (όπου δέχτηκε τρία γκολ στα τελευταία οκτώ λεπτά!). Εντούτοις, για τον Μαρτίνς πιστεύω πως δεν θα υπάρξει σήμερα γκρίνια ούτε για τον τρόπο που ήρθε η ήττα, ούτε βεβαίως για την προσπάθεια των παικτών του, που δεν ήταν αμελητέα (άλλωστε στην Τότεναμ του Μουρίνιο, μόνο η Γουέστ Χαμ βάζει δύο γκολ…) Όμως, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει αν μια πιθανή νέα ήττα στο ντέρμπι που έρχεται με τον ΠΑΟΚ στο  «Καραϊσκάκη» θα περάσει «αναίμακτα» για τον τεχνικό του Ολυμπιακού.

* Στο μεταξύ, δεν ξέρω αν προσέξατε την…ροή των αποτελεσμάτων σε κάποια από τα χθεσινά ματς και τις τελικές αποδόσεις στα στοιχήματα ανά την Ευρώπη! Το 1.25 του άσου για νίκη της Τότεναμ έγινε 16 προς ένα (!!!) με ειδικό ποντάρισμα στο διπλό ημίχρονο / άσος τελικό. Ο σχεδόν αναμενόμενος άσος της Ρεάλ στην Μαδρίτη (όπου προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο μέρος) έδωσε απόδοση 11.50 με το τελικό 2-2.  Το εντελώς ασήμαντο 1.12 της αναμενόμενης νίκης της Σίτι στο Μάντσεστερ επί της Σαχτάρ, με Χ ημίχρονο – Χ τελικό πλήρωσε 10. Τι άλλο; Α, ναι. Η Μπάγερν απέναντι σε έναν Ερυθρό Αστέρα που δεν είχε κουράγιο μπροστά στους οπαδούς του να αντιδράσει, σημείωσε έξι γκολ. Εννοείται ότι οι Βαυαροί «σκότωσαν» τους ξυπόλητους προκειμένου να τους πάρουν τα «παπούτσια». Πόσο απέδωσε στα στοιχήματα το 0-6; Κάπου πάνω από 35 προς ένα. Δεν ήταν άσχημα ενόψει εξόδων για τις εορτές που πλησιάζουν…

* Το άρθρο απηχεί τις απόψεις του συντάκτη του.