ΕΥ ΖΗΝ

Όσκαρ 2018: Οι υποψηφιότητες – Την κούρσα οδηγεί η «Μορφή του Νερού»

movie-467629_960_720.png
Spread the love

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

movie-467629_960_720.png

 

 

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία Όσκαρ, με τη «Μορφή του Νερού» του Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο να οδηγεί την κούρσα, με συνολικά 13 υποψηφιότητες. Ακολουθούν η «Δουνκέρκη» του Κρίστοφερ Νόλαν (οκτώ υποψηφιότητες) και το «Τρεις Πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι» του Μάρτιν ΜακΝτόνα (επτά υποψηφιότητες). Η 90ή τελετή απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί στο Dolby Theater του Χόλιγουντ στις 4 Μαρτίου, με παρουσιαστή τον Τζίμι Κίμελ.

 

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες

Καλύτερη ταινία

Τρέξε! (Get out)

The Post: Απαγορευμένα μυστικά

Η μορφή του νερού (The shape of water)

Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Να Με Φωνάζεις Με το Όνομά Σου (Call Me By Your Name)

H Πιο Σκοτεινή Ώρα (Darkest Hour)

Lady Bird

Αόρατη Κλωστή (Phantom Thread)

Δουνκέρκη (Dunkirk)

Σκηνοθεσία

 

Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο («Μορφή του νερού»)

Γκρέτα Γκέργουιγκ (Lady Bird )

Τζόρνταν Πιλ για το («Τρέξε!»)

Πολ Τόμας Αντερσον ( «Αόρατη Κλωστή» )

Κρίστοφερ Νόλαν ( «Δουνκέρκη»)

Α’ Γυναικείος Ρόλος

 

Σάλι Χόκινς («Μορφή του νερού»)

Φράνσις ΜακΝτόρμαντ («Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»)

Μάργκοτ Ρόμπι («Εγώ, η Τόνια»)

Σίρσα Ρόναν («Lady Bird»)

Μέριλ Στριπ («The Post: Απαγορευμένα Μυστικά»)

Α’ Ανδρικός Ρόλος

 

Τιμοθι Σαλαμέ («Να Με Φωνάζεις Με το Όνομά Σου»)

Ντάνιελ Ντέι-Λιούις («Αόρατη Κλωστή»)

Γκάρι Όλντμαν («Η πιο σκοτεινή ώρα»)

Ντάνιελ Καλούγια («Τρέξε!»)

Ντένζελ Ουάσινγκτον («Roman J. Israel, Esq.»)

Καλύτερη Ξένη Ταινία

 

«Το τετράγωνο» (Σουηδία)

«Μια φανταστική γυναίκα» (Χιλή)

«Η ψυχή και το σώμα» (Ουγγαρία)

«Χωρίς αγάπη» (Ρωσία)

«The insult» (Λίβανος)

Β’ Γυναικείος Ρόλος

 

Άλισον Τζάνεϊ («Εγώ, η Τόνια»)

Λόρι Μέτκαλφ («Lady Bird»)

Οκτάβια Σπένσερ («H Μορφή του Νερού»)

Μέρι Τζ. Μπλάιτζ («Mudbound»)

Λέσλι Μάνβιλ («Αόρατη Κλωστή»)

Β’ Ανδρικός Ρόλος

 

Σαμ Ρόκγουελ («Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»)
Γουίλεμ Νταφόε («The Florida Project»)
Γούντι Χάρελσον («Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»)
Ρίτσαρντ Τζένκινς («H Μορφή του Νερού»)
Κρίστοφερ Πλάμερ («Όλα τα Λεφτά του Κόσμου»)

Πρωτότυπο Σενάριο

 

Μάρτιν ΜακΝτόνα («Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»)
Γκρέτα Γκέργουιγκ (Lady Bird)
Τζόρνταν Πιλ («Τρέξε!»)
Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Βανέσα Τέιλορ («H Μορφή του Νερού»)
Έμιλι Β. Νόρτον και Κουμάιλ Ναντζιάνι («Ερωτας Μετ’ Εμποδίων»)

Διασκευασμένο Σενάριο

 

Τζέιμς Άιβορι («Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου»)
Άαρον Σόρκιν («Molly’s Game»)
Σκοτ Νιούσταντερ και Μάικλ Βέμπερ («The Disaster Artist»)
Σκοτ Φρανκ και Τζέιμς Μάνγκολντ («Λόγκαν»)
Βίρτζιλ Γουίλιαμς και Ντι Ρις («Mudbound»)

Διεύθυνση Φωτογραφίας

 

Ρότζερ Ντίκινς («Blade Runner 2049»)
Χόιτε βαν Χόιτεμα («Δουνκέρκη»)
Νταν Λόστσεν («H Μορφή του Νερού»)
Μπρούνο Ντελμπονέλ («H Πιο Σκοτεινή Ώρα»)
Ρέιτσελ Μόρισον («Mudbound»)

Μικρού μήκους ταινία

 

The Eleven O’Clock
Watu Wote: All of Us
The Silent Child
My Nephew Emmett
DeKalb Elementary

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

Knife Skills (Thomas Lennon)
Traffic Stop
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Edith+Eddie

Καλύτερη ταινία Κινουμένων Σχεδίων

Τhe Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Μικρού μήκους ταινία Κινουμένων σχεδίων

Lou
Dear Basketball
Negative Space
Garden Party
Revolting Rhymes

Μουσική

Κάρτερ Μπέργουελ («Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»)
Χανς Τσίμερ («Δουνκέρκη»)
Αλεξάντρ Ντεσπλά («H Μορφή του Νερού»)
Τζόνι Γκρίνγουντ («Αόρατη Κλωστή»)
Τζον Γουίλιαμς («Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi»)

Τραγούδι

Remember Me («Coco»)
This is Me («The Greatest Showman»)
Mighty River («Mudbound»)
Stand up for Something («Marshall»)
The Mystery of Love («Να Με Φωνάζεις Με το Όνομά Σου»)
Μακιγιάζ και κομμώσεις

«H Πιο Σκοτεινή Ωρα»
«Θαύμα»
«Βικτόρια και Αμπντούλ»

Κοστούμια

Μαρκ Μπρίτζες («Αόρατη Κλωστή»)
Ζακλίν Ντιράν («Η Πεντάμορφη και το Τέρας»)
Ζακλίν Ντιράν («H Πιο Σκοτεινή Ώρα»)
Κονσολάτα Μπόιλ («Βικτόρια και Αμπντούλ»)
Λουίς Σεκιέρα («H Μορφή του Νερού»)

 

Ειδικά Εφέ

«Φύλακες του Γαλαξία 2»
«Blade Runner 2049»
«Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Σύγκρουση»
«Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi»
«Κονγκ: Η Νήσος του Κρανίου»

 

Πηγές: ΕΡΤ

 


Το άρθρο απηχεί τις απόψεις του συντάκτη του.
The article expresses the views of the author iPorta.gr

Βιβλίο: ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΣΕ ΔΕΚΑ ΠΡΑΞΕΙΣ”, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΦΙΛΝΤΙΣΙ

SHARE
RELATED POSTS
Φθινόπωρο Αγγέλων, της Ελένης Χατζηπέτρου
Σμάρω Σωτηράκη
Εβδομαδιαίες προβλέψεις από 21 – 27/11/2016, της Σμάρως Σωτηράκη
Κοτόπουλο με ουίσκι, του Τάσου Γέροντα

Leave Your Reply

*
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.